ENGLISH تالار گفتگو(انجمن ها) ویژه همکاران
ورود به سیستم

لطفاً نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید. [ثبت نام]


تاثیر حذف صفر بر بازارهای مالی 3 دي 95

تاثیر حذف صفر بر بازارهای مالی

تاثیر حذف صفر بر بازارهای مالی
مطلب منتشره در روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 21 آذر 1395
به دنبال طرح مصوبه اخیر هیات‌دولت مبنی بر تغییر واحد پول از ریال به تومان برخی نگرانی‌ها از ایجاد تورم و بروز اختلال در سیستم‌های مالی در بازارهای بانک، بیمه و بورس ایجاد شده است. با نگاهی به تجربه دیگر کشورها بدیهی است که اجرای این طرح نیازمند مطالعات بیشتری است تا جایی که هزینه‌های چاپ پول مجدد و خروج سکه از چرخه پولی همگی سردرگمی در محاسبات روزانه را برای مردم به همراه خواهد داشت، البته در بازار سهام نیز برای شرکت‌هایی که سوددهی در سطح کمتر از رقم ۱۰۰۰ ریال را دارند، این پرسش مطرح است که «رند کردن» ارقام چه اثری را در پی خواهد داشت؟ در همین راستا به بررسی اثرات حذف یک صفر با نظرخواهی از فعالان بازار پول و سرمایه پرداخته‌ایم که در گزارشی که در ادامه می‌خوانید می‌آید. عمده کارشناسان حذف یک صفر را عملا بی‌تاثیر در بخش‌های مختلف اقتصادی و بازارهای مالی می‌دانند و معتقدند که برای یک تغییر اساسی نیازمند حذف صفرهای بیشتری هستیم. با این حال، اثرات احتمالی تورمی و حساسیت برخی عوامل غیراقتصادی در شرایط کنونی، احتیاط بیشتری را برای انجام این اقدام می‌طلبد.


هزینه اندک چرخش از «ریال» به «تومان»

ولی‌الله سیف در حاشیه مراسم بزرگداشت روز حسابدار در مورد تغییر رسمی واحد پول از ریال به تومان به «دنیای اقتصاد» گفت: مصوبه اخير دولت به‌عنوان بخشي از لايحه قانون بانک مرکزي، با هدف رسميت بخشيدن به عرف متداول و مرسوم در جامعه، تسهيل مبادلات و منطبق با واقعيات اقتصادی کشور و همخوانی با فرهنگ عمومی مردم تنظيم شده و فاقد آثار رواني و تورمي است و با توجه به وجود بستر فناوري اطلاعاتي مناسب و گسترش و نفوذ مناسب بانکداري الکترونيکي در کشور، با کمترين هزينه و زمان، قابليت اجرا دارد. رئیس کل بانک مرکزی افزود: در طول چند دهه گذشته به دليل تورم انباشته، «ريال» عملا از مبادلات اقتصادي روزمره حذف شده و «تومان» جايگزين آن شده است بنابراين، مصوبه دولت در زمينه تغيير رسمی واحد پول ملي از «ريال» به «تومان» اقدامي برای تسهيل نسبی مبادلات اقتصادي آحاد جامعه، رسميت بخشيدن به عرف مورد قبول مردم کشور و در انطباق با واقعيت‌هاي موجود کشور است. وی افزود: اصلاح پولی در اولویت‌های بانک قرار دارد و در این زمینه مطالعات جامعی در بانک مرکزی و پژوهشکده پولی و بانکی صورت گرفته به‌طوری که پیش‌نیازهای آن به‌طور کامل شناسایی شده است، بنابراین مطالعات برای اجرایی ساختن آن مستلزم دستیابی به شرایط مناسب اقتصادی از جمله تورم تک رقمی پایدار و ثبات اقتصادی است.

 

بزرگ‌ترین اسکناس معادل ۱۰ بسته پفک!

در همین رابطه عباس وفادار، عضو شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران با نگاهی طنز آمیز در پاسخ به سوال اثر حذف یک صفر از واحد پول کشور می‌گوید: قبل از اینکه به سوال شما پاسخ بدهم، به 40 سال قبل برگردیم. یعنی از زمانی که به‌واسطه انقلاب، شروع جنگ، تحریم و سیاست‌های نامناسب دولت‌های نهم و دهم در حوزه اقتصادی، ما مجبور شدیم تورم‌های سنگینی را تحمل کنیم. وی با اشاره به این مطلب که در آن زمان سکه یک ریالی، دو ریالی، پنج ریالی و ده ریالی داشتیم، افزود: کاملا به‌یاد می‌آورم که یک دلار 40 سال قبل حدود هفتاد ریال ارزش داشت. حالا یک دلار نزدیک به 40.000 ریال است. این در حالی است آن زمان پفک نمکی پنج ریال بود و حالا 10 هزار ریال است. وی با تاکید بر این مطلب که وقتی واحد کوچک پول حذف می‌شود، باید برای پول بزرگ نیز تمهیداتی داشت، گفت: آن زمان بزرگ‌ترین اسکناس ما 10 هزار ریالی بود و با آن می‌توانستیم 2هزار بسته پفک بخریم و حالا اسکناس صد هزار ریالی بزرگ‌ترین اسکناس ماست که با آن می‌توانیم فقط 10 بسته پفک بخریم! برای رسیدن به اهداف با یک حساب ساده می‌توان گفت که حذف سه تا چهار صفر از واحد پولی ضرورت دارد.

وی به دیگر نکات قابل‌توجه در مصوبه اخیر هیات دولت اشاره و اظهار کرد: با توجه به کاهش ارزش پول در 40 سال گذشته، شما باید حجم بالایی از پول فیزیکی را برای خرید یک کالا یا خدمت پرداخت کنید. طبعا هزینه چاپ و نشر این حجم از پول، هزینه‌های هنگفتی را بر دولت تحمیل می‌کند. وی ادامه داد: هزینه‌های نگهداری داده‌های مالی ناشی از عددهای بزرگ و انجام محاسبات بر مبنای آن هم دشوار و پر هزینه است. وفادار معتقد است که در کوتاه مدت، حذف صفر و نشر اسکناس‌های جدید، هزینه‌هایی در‌بر‌دارد و در مورد کالاهای کم ارزش، شاهد اندکی افزایش قیمت برای گرد کردن قیمت این کالاها خواهیم بود. وی افزود: پر واضح است که در بلند مدت، منافع ناشی از انجام این کار بسیار بیشتر از هزینه‌های آن خواهد بود. وی در همین رابطه خاطر‌نشان کرد: در حوزه حسابداری و گزارشگری مالی هم باید کارهایی انجام شود که بسیار ساده است و هزینه چندانی ندارد. پس شکی در ضرورت انجام این کار نیست و حتی باید این را هم گفت که انجام این کار باید سال‌ها قبل انجام می‌شد.

وی با اشاره به این مطلب که اگر بالاخره دولت با تاخیر به این نتیجه رسیده که این کار را انجام دهد، چرا فقط حذف یک صفر را تصویب و به مجلس پیشنهاد داده است، افزود: آیا واقعا این کار توجیه دارد و تفاوت معنی داری با شرایط کنونی دارد؟ پاسخ من این است که حذف یک صفر هیچ توجیه منطقی و اقتصادی ندارد. وی بر این باور است که اگر قرار است یک صفر را کم کرده و هزینه هنگفتی برای چاپ و نشر و تعویض سکه و اسکناس متحمل شویم و هزینه فرهنگ‌سازی، افزایش قیمت کالا‌ها برای «گرد شدن» و بعد دوباره همین مسیر را برای حذف دو یا سه صفر دیگر در زمانی نه‌چندان دور طی کنیم، ایا این روش منطقی است؟ آیا کشورهای دیگر چنین رویه‌ای را داشته‌اند که ما از آن الگو برداری کرده‌ایم؟ وی معتقد است که این کار نیازمند کار کارشناسی اقتصادی است و اکنون زمان مناسبی برای اجرای این کار به نظر نمی‌رسدو بهتر است پس از انتخابات ریاست جمهوری و روی کار آمدن دولت بعد حذف بیش از یک صفر صورت پذیرد.

 ماخذ:www.iacpa.ir


http://www.hma.ir/CMS/ContentsView.aspx?ContentID=23732&CCGID=6&CCID=3

پر اهمیت ترین تگ ها :

موسسه حسابرسی

حسابرسی

مشاوره مالی

مشاوره مدیریت

مشاوره مالیاتی

خدمات حسابداری

خدمات حسابرسی

خدمات مالیاتی

©1391-1395 حق استفاده از مطالب و قالب این سایت براي موسسه حسابرسی هوشیار ممیز محفوظ است.