مقالات و تازه ها صفحه اول

چهار شنبه, 17 خرداد 1402 | Wednesday, June 7, 2023

 

رایانش ابری (cloud computing) چیست ؟

تهیه کننده :زهراکثیری

زمان انتشار مطلب : یک شنبه, 13 بهمن 1398

بطور کلی، دیتا سنترهای سخت افزاری و نرم افزارهای تامین کننده ی سرویس پردازشی را رایانش ابری می نامند .رایانش ابری یک روش نوین پردازش است که در آن منابع قابل گسترش و اغلب مجازی شده ،به صورت یک سرویس پردازشی و از طریق شبکه های محلی و اینترنت عرضه می شود .

رایانش ابری (cloud computing) چیست ؟

رایانش ابری (cloud computing) چیست ؟

گردآوری:زهرا کثیری

بطور کلی، دیتا سنترهای سخت افزاری و نرم افزارهای تامین کننده ی سرویس پردازشی را رایانش ابری می نامند .رایانش ابری یک روش نوین پردازش است که در آن منابع قابل گسترش و اغلب مجازی شده ،به صورت یک سرویس پردازشی و از طریق شبکه های محلی و اینترنت عرضه می شود . محوریت این مدل،سرویس دهی به کاربر بر اساس تقاضا است،بدون آن که کاربر نیازی به تجهیزات خاصی برای پردازش داشته یا از محل انجام این پردازش آگاه باشد. این سرویس را می توان به شبکه برق رسانی تشبیه کرد که مشترک بدون نیاز به داشتن اطلاع از نحوه ی تولید برق و مکان دقیق تولید آن ،تنها با اتصال از طریق درگاه،انرژی لازم برای استفاده از وسایل الکتریکی خود را تامین می کند .در سال های اخیر رایانش ابری (cloud computing)،فرآیند ها را در حوزه ی فن آوری اطلاعات دگرگون خواهد کرد. 

پیش بینی ابداع بلاک کلاد (block – cloud)

با توجه به همسانی و همپوشانی فن آوری(cloud)و (block chain) بسیاری از کارشناسان پیش بینی میکنند که با تلفیق این دو فن آوری تا قبل از سال 2015 شاهد ظهور فن آوری جدیدی به نام (block-cloud)خواهیم بود در چنین حالتی عملا تمامی فعالیت های داده ای و مالی _فاینانس زیر پوشش این فن آوری قرار خواهند گرفت. 

هدف اصلی فن آوری رایانش ابری(cloud computing) ،امکان دسترسی به حجم عظیمی از منابع محاسباتی که به صورت مجازی سازی صورت گرفته ،می باشد. این عمل با استفاده از تجمیع منابع و ایجاد یک سیستم یکپارچه انجام می شود.در این مدل از سرویس های محاسباتی ،پرداخت هزینه توسط مشتری نیز بر اساس مقدار و مدت استفاده ار منابع انجام می شود.


مجموعه آموزش های کوتاه ویدئویی

قسمت اول : شناخت و ارزیابی سیستم کنترل های داخلی در سطح سازمان